pa2
21 آذر 1401 - 14:26

بیانی: چرا ستاره فوتبال ایران در جام جهانی نبود اما بازیکن آسیب‌دیده حضور داشت؟

پیشکسوت فوتبال کشورمان از نحوه انتخاب بازیکنان تیم ملی برای حضور در جام جهانی انتقاد و بر لزوم جوانگرایی در این تیم تأکید کرد.

شاهرخ بیانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره عملکرد تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2022 قطر، اظهار داشت: ما در حد و اندازه‌های «تیم ملی ایران» نبودیم. قبل از جام جهانی تأکید بر این بود که چیدمان بازیکنان و سیستم اهمیت دارد. کارلوس کی‌روش در چیدمان ترکیب خیلی ضعیف کار کرد. او یکسری از بازیکنان را «اَلکی» به قطر برد. بازیکنانی که در باشگاه‌های ایرانی کار می‌کنند انصافاً بهتر از لژیونرها بوده و هستند.

وی افزود: به غیر از مهدی طارمی که در تیم باشگاهی‌اش بازی می‌کند، کدام یک از لژیونرها در تیم‌های‌شان بازی می‌کنند؟ قبل از جام جهانی عزت‌الله پورقاز مدافع خودمان را مثال زدیم که هم آماده است و هم تجربه دارد و خیلی می‌تواند در دفاع وسط کمک کند. وقتی دو نفر در چندین بازی‌ تیم ملی در دفاع وسط کنار هم بازی کرده‌اند، همان نفرات را انتخاب می‌کنند، نه اینکه بازیکنانی کنار هم بازی کنند که زمانی برای هماهنگ شدن نداشتند. بازیکنی مثل روزبه چشمی پست اصلی‌اش هافبک دفاعی است، نه دفاع وسط. چشمی برای پست دفاع وسط کُند است. مهدی طارمی و سردار آزمون مهاجم هستند و شرایط متفاوتی دارند، اما در خطوط دفاع و هافبک باید کسانی بازی کنند که چشم بسته به یکدیگر پاس بدهند. محمدحسین کنعانی‌زادگان و شجاع خلیل‌زاده دو مدافعی بودند که در بازی‌های مقدماتی جام جهانی کنار هم بازی کرده بودند و از هم شناخت داشتند، ولی نفراتی کنار یکدیگر بازی کردند که اصلاً فرصتی برای هماهنگی نداشتند.

پیشکسوت فوتبال کشورمان خاطر نشان کرد: این همه دفاع چپ خوب در فوتبال‌مان داریم، چرا باید نفراتی بازی کنند که در تیم‌های خودشان بازی نمی‌کنند یا شرایط بدنی و آمادگی گذشته را ندارند؟ اینهاست که به فوتبال تیم ملی ضربه می‌زند. تیم‌هایی مثل ژاپن و کره جنوبی را دیدیم که باز هم از مرحله گروهی صعود کردند. آنها چه می‌کنند که ما نمی‌توانیم یا توان انجامش را نداریم؟ یکسری از بازیکنانی که به جام جهانی رفتند، جام جهانی قطر شاید آخرین تورنمنت‌شان بود. چرا کنار آنها بازیکنان جوان نبردیم که آینده تیم ملی را بسازند؟ ابوالفضل جلالی در دفاع چپ در بازی آخر مقابل آمریکا 15 دقیقه بازی کرد و دیدیم چقدر عملکرد خوبی داشت. چرا نباید از این دست بازیکنان استفاده نکنیم؟

«به نظر شما بهتر است فدراسیون فوتبال با کارلوس کی‌روش ادامه دهد یا دنبال مربی دیگری باشد؟»، هافبک پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان در پاسخ به این پرسش گفت: من تصمیم‌گیرنده نیستم. اگر در گذشته کی‌روش بازیکنان لژیونر را انتخاب کرد، به این دلیل بود که آنها تازه به خارج از کشور رفته بودند و انگیزه داشتند، اما به غیر از یکی دو بازیکن، سایر لژیونرها خوب بازی نکردند و انگیزه نداشتند. بازیکنی که در تیم باشگاهی‌اش 10 هم بازی نمی‌کند چرا باید در تیم ملی بازی کند؟ بازیکنی که 15 ماه آسیب‌دیده و بازی نکرده بود، اصلاً نباید به جام جهانی می‌رفت، چه برسد به اینکه بازی کند. ما این همه هافبک خوب در تیم‌های خودمان داریم، چرا آنها به جام جهانی نرفتند؟ محمد محبی ستاره فوتبال ایران و استقلال است و در نیم‌فصل اول از بهترین از بوده، چرا او را انتخاب نکردند؟ ما دیدیم بازیکنی که جراحی کرده به قطر رفت و بازی هم نکرد! اگر قرار بود بازی نکند، چرا او را به قطر بردند؟ سیدحسین حسینی در بازی دوم مقابل ولز ستاره زمین بود، ولی در دیدار سوم علیرضا بیرانوند که دماغش شکسته بود، درون دروازه قرار گرفت.

وی در پایان گفت: ما خیلی بهتر از این می‌توانستیم در جام جهانی قطر کار کنیم. برای ما جای سؤال است که بازیکنی رباط پاره کرده بود، به قطر برود، آن وقت بازیکنان شایسته دیگر بازی نکنند یا اصلاً دعوت نشوند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 906258